Aloe vera - Aloe pravá

Mocná rostlina s léčivými účinky

Aloe vera pěstování - návod, péče a nejčastější chyby

Úspěšné pěstování rostliny aloe vera

aloe vera pěstováníChcete si aloe vera sami vypěstovat? Rádi byste otestovali jeho pozitivní účinky a léčivý aloe vera gel si vyrobili sami doma? Spoustu zajímavých informací o pěstování unikátní rostliny aloe vera najdete na následujících řádcích. Jelikož aloe pochází z teplých zemích v oblasti Středozemí, podmínky pro jeho pěstování v ČR tak nejsou zcela optimální.

Rostlina aloe vera vytváří růžici listů, která dorůstá výšky až do 1 m. Barva listů je zelenošedá s drobnými světlými skvrnami. Listy jsou dlouhé přibližně 40 cm s šířkou kolem 6 cm. Rostlina aloe vera vykvétá během května a června. Její květy mají žlutou až oranžovou barvu.

Aloe vera rostlina - jak na péči o ni

Ještě než s pěstováním aloe vera začnete, sežeňte si malou rostlinku. Tu pořídíte v květinářství nebo od zkušeného pěstitele. Zakoupit si můžete i semena. Aloe vera se tedy rozmnožuje pomocí semen a řízků (vyrostou nové samostatné rostlinky, které se přesadí). K jejímu výsevu je ideální přistoupit v období pozdního jara, kdy teploty dosahují přibližně 21 °C. Řízkování a přesazování je ideální provádět v létě nebo v době, kdy rostlina přeroste svůj květináč.

Pro pěstování aloe vera budete potřebovat propustnou a lehkou zeminu (ideálně z kompostu) s příměsí písku. Rostlinku aloe vera zasaďte a umístěte ji na jižní okno. Jelikož se aloe vera řadí mezi sukulenty, nevyžaduje příliš častou zálivku. Půdu přihnojujte minerálními látkami a teplotu v místnosti nenechte klesnout pod 5 °C.

Kromě aloe pravé si doma můžete zkusit vypěstovat také aloe kapskou nebo aloe stromovitou. Všechny tři vynikají svými léčivými účinky v mnoha oblastech.

Chyby při pěstování aloe vera

aloe vera rostlinaA jakých chyb se nejčastěji dopuštějí nezkušení pěstitelé aloe vera? Jedním ze základních pochybení, které však aplikujeme na mnoho pokojových rostlin, je hojná zálivka. Málokterá rostlina vám doma uschne, s větší pravděpodobností ji spíše přelijete.

Aloe vera nemá ráda velkou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla a slunečních paprsků. Při pěstování aloevera je potřeba si uvědomit, že rostlina pochází ze suchých a teplých částí země.

Pokud doma nemáte ideální podmínky pro pěstování, můžete zkusit aloe vera vsadit do skleníku.

Obecně však můžeme říci, že pěstování rostliny aloe vera není žádná velká věda. Mnoho z nás ji doma jistě má, aniž by tušilo, že je to právě tento druh aloe. S péčí o ni si příliš hlavu neláme a rostlina prosperuje.

Pokud ji chcete používat k léčebným účelům, stačí odstranit bodliny a slupky z listů. Jestliže ji chcete konzumovat vnitřně, doporučujeme koupi speciální šťávy z aloe vera.

VYHLEDÁVÁNÍ

Aloe vera - doporučujeme

Aloe Vera 100% BIO šťáva, 1l

Aloe Vera 100% BIO šťáva

Přejít do e-shopu

Zubní pasta z aloevera

Aloe Fresh Toothpaste

Přejít do e-shopu